Dlaczego Drupal jest uważany za najbezpieczniejszy CMS na rynku?
Rynek systemów zarządzania treścią jest ogromny i oferuje sporo możliwości, a każdy z dostępnych CMS-ów ma do zaoferowania swoje unikalne funkcje. Właśnie takie cechy charakterystyczne wyróżniają np. WordPressa, który uważany jest za najprostszy w obsłudze, z kolei Drupal CMS ma reputację tak bezpiecznego systemu, że z powodzeniem wykorzystywany jest na np. stronie australijskiego rządu.
Ale czy wiesz, co czyni Drupala aż tak bezpiecznym oprogramowaniem?
W tym artykule przedstawimy kilka powodów, które potwierdzają jego dobrą opinię.
Zespół bezpieczeństwa w Drupal
Zespół do spraw bezpieczeństwa systemu składa się z ponad 40. ekspertów bezpieczeństwa z całego świata i to oni dbają o to, by Drupal spełniał wszystkie standardy bezpieczeństwa określone przez Open Web Application Security Project (OWASP). Ich zadaniem jest również identyfikacja luk w zabezpieczeniach oraz tworzenie poprawek bezpieczeństwa. Zidentyfikowane luki w kodzie są następnie publikowane w dokumentacji wraz z poradami dotyczącymi bezpieczeństwa na oficjalnej stronie Drupala. Zespół zajmuje się także analizą modułów tworzonych przez społeczność.
Aktywne raportowanie bezpieczeństwa
Najwyższy poziom bezpieczeństwa każdego systemu CMS powinna zapewnić jego aktualność. Odpowiednia konfiguracja systemu, dbanie o update’y wtyczek i dodatków to absolutny obowiązek, jeśli chcesz utrzymać stabilną witrynę. Drupal CMS posiada funkcję ciągłego aktualizowania i polecania najnowszej wersji wraz z wtyczkami, a dzięki tym powiadomieniom możemy na czas łatać luki w zabezpieczeniach.
Zaawansowana kontrola dostępu
Drupal posiada pełną kontrolę dostępu, a użytkownicy mogą tworzyć skategoryzowane konta dla różnych poziomów dostępu na stronie internetowej. Tworzenie kilku typów kont pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa strony, ponieważ w ten sposób dany posiadacz ograniczony jest wyłącznie do pełnionej przez siebie roli. Każda rola jest wolna od błędów, ponieważ ogranicza użytkownikom wykonywania zadań, do których nie mają uprawnień.
Różne mechanizmy bezpieczeństwa
System posiada liczne mechanizmy, które zabezpieczają stronę internetową przed atakami. Wśród nich jest m. in. wymaganie hasła podczas pierwsze instalacji, które są przechowywane w zaszyfrowanej postaci przy użyciu soli, dzięki czemu hasła są bardziej złożone i praktycznie niemożliwe do złamania. Kolejnym mechanizmem jest silna ochrona danych w Drupal CMS, która odbywa się poprzez szyfrowanie bazy danych na różnych poziomach. Możesz w pełni zaszyfrować całą bazę lub jej poszczególne części.
Powyższe powody sprawiają, że Drupal uważany jest za najbezpieczniejszy system CMS w sieci. Na sam koniec warto też dodać, że aktywna społeczność skryptu ma ogromny wkład w utrzymanie bezpieczeństwa i dzięki nim wszelkie błędy są szybko wykrywane i zgłaszane. Bezpieczna kontrola dostępu, systemy raportowania i wysoki poziom zabezpieczeń sprawiają, że Drupal CMS zdobył zaufanie wielu dużych marek na rynku, co powinno być symbolem jakości i potwierdzeniem jego bezpieczeństwa.
Zainteresowany stworzeniem projektu na Drupal CMS? Zajrzyj do portfolio software house Smartbees: https://smartbees.pl/uslugi/drupal