7 najlepszych edytorów HTML i CSS

Deweloperzy, tak jak marketerzy czy sprzedawcy, stosują w swojej pracy programy, które zdecydowanie ułatwiają i przyspieszają programowanie. Jeśli chodzi o kod, nawet najmniejszy błąd może radykalnie zmienić całość, dlatego każdy jego fragment wymaga uwagi i skrupulatności. I właśnie dlatego stosuje się edytory, zapewniające funkcjonalności potrzebne do pisania kodu szybciej i łatwiej. Poniżej wymieniamy 7 najlepszych edytorów HTML i CSS.

Co to są edytory HTML i CSS?

Edytory mogą znacznie ułatwić życie, gdy pracuje się z dużą ilością kodu. Zainstalowanie edytora daje dostęp do większej liczby funkcji, lepszego interfejsu użytkownika i możliwości efektywnego radzenia sobie z kodem. Czym więc jest edytor? Po prostu, oprogramowaniem, które pomaga w tworzeniu kodu i jak każde oprogramowanie charakteryzuje się kilkoma funkcjami jak np. uzupełnianie kodu, sprawdzanie kodu czy inteligentne przeglądanie plików.

Kiedy używać edytora?

Istnieją dwa typy edytorów HTML i CSS: edytor HTML WYSIWYG i tekstu. Pierwsza opcja jest świetna dla osób początkujących – jest to edytor HTML z podglądem w czasie rzeczywistym, dlatego wyświetla wygląd witryny po dodaniu, modyfikacji lub usunięciu kodu. Edytory tekstu ułatwiają pisanie kodu, wykorzystując funkcje takie jak uzupełnianie, dlatego pomaga twórcom tworzyć czysty kod w wygodny sposób. Jakie są inne zalety korzystania z edytorów?

  • Wysoka wydajność,
  • Tworzenie czystego kodu,
  • Przyspieszenie kodowania,
  • Oszczędność czasu dzięki autouzupełnianiu,
  • Łatwa integracja różnych plików,
  • Dodatkowe funkcje jak np. wbudowany FTP, zdalne zarządzanie witryną, wyszukiwanie i zamienianie kodu

Edytor HTML i edytor CSS – które są najlepsze?

Skoro wiadomo już, co jest czym, czas na krótkie przedstawienie najlepszych edytorów.

UltraEdit

UltraEdit to rozwiązanie kompleksowe, idealne dla zaawansowanych programistów lub specjalistów IT. Umożliwia programowanie, formatowanie danych tekstowych, zdalne operacje na plikach i ich zaawansowane wyszukiwanie. Jest bogaty w funkcje, dlatego też jego cena jest dość wysoka.

Atom

Atom to darmowy i wieloplatformowy edytor HTML o otwartym kodzie źródłowym, stworzony przez społeczność GitHuba. Narzędzie jest łatwe w dostosowywaniu, jest konfigurowalne i ma też kilka potężnych funkcji jak inteligentne autouzupełnianie czy edycja międzyplatformowa. Wspiera też kolorowanie składni dla języków C, CSS czy SQL i posiada wbudowany menadżer plików.

Sublime Text

Sublime Text to kolejny (prawie, ale o tym niżej) darmowy edytor HTML z prostym i przyjaznym dla użytkownika interfejsem. Korzystanie z Sublime Text umożliwia deweloperom korzystanie z wielu monitorów jednocześnie edytując różne typy kodu. Zapewnia też tysiące pakietów open source tworzonych przez jego społeczność. Edytor ten należy do kategorii freemium, dlatego możliwe jest korzystanie z niego za darmo, ale by cieszyć się w pełni wszystkimi funkcjami, konieczne jest wykupienie licencji.

Notepad++

Edytor Notepad++ to jeden z najpopularniejszych wyborów wśród bezpłatnych opcji. Jest prostym, ale skutecznym edytorem kodu, który poza CSS i HTML obsługuje też 20 innych języków programowania. Oprócz tego pełen jest standardowych funkcji edytora: autouzupełniania, znajdowania i zastępowania oraz podświetlania kluczowych elementów kodu. Notepad++ dostępny jest tylko dla sytemu Windows.

Visual Studio Code

Visual Studio Code to zaawansowany edytor HTML i CSS stworzony przez Microsoft. Jedną z jego głównych cech jest to, że może on działać jako niezależny od języka edytor kodu dla dowolnego języka programowania oraz fakt, że działa on nie tylko na systemie Windows, ale i Linux oraz macOS. Dodatkowo, jest bezpłatny i wysoce konfigurowalny za pomocą rozszerzeń czy motywów.

NoteTab

NoteTab to jedyny edytor HTML obsługujący Bootstrap CSS, co umożliwi zbudowanie witryny Bootstrap przy jego użyciu szybciej niż z jakimkolwiek innym edytorem. Poza tym posiada przydatne narzędzia takie jak szyfrowanie i deszyfrowanie danych, generator skrótów oraz konwertery jednostek.

Bluefish

Bluefish to podstawowy i łatwy do nauczenia się, edytor CSS typu open source. Oprócz CSS obsługuje też języki C++, Python, Java, PHP itd. Będzie to świetna opcja dla osób początkujących i uczących się kodu ze względu na nieograniczoną funkcję cofania i ponawiania, ale też wbudowane sprawdzanie pisowni w celu wyłapania błędów.

Edytory HTML i CSS – podsumowanie

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz kodować czy masz za sobą już lata doświadczeń, edytory mogą stać się najlepszymi towarzyszami w codziennej pracy. Wybranie najlepszego z nich może być trudne, jednak warto eksperymentować i zapoznawać się z różnymi rozwiązaniami, by finalnie wybrać edytor najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

1 komentarz do “7 najlepszych edytorów HTML i CSS

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.